Épített zuhanyzó kialakíthatósága

Sok fürdőszoba felújítás terveiben szerepel az épített zuhanyzó kialakítás, amin nem is csodálkozom, hiszen valóban közkedvelt berendezés. Sokan lecserélnék a kádat, egy jobban megközelíthető, ezáltal is kényelmesebben használható zuhanyzóra, de olyan is számtalanszor előfordul, hogy a régi zuhanykabin tönkrement, ezért kell keresni tartósabb megoldást. Mivel sok megrendelő nem szakképzett, az építőipari szakmai tudása nem terjed ki a fürdőszoba átalakíthatóság részleteire, ezért csak a végeredmény jelenik meg elképzeléseikben, a hozzá vezető utat azonban nem látják kellően.

Épített zuhanyzó kialakíthatósága

A homályban maradó épített zuhanyzó kialakíthatóság miatt egyszerű folyamatnak gondolják ezt az átalakítást és ezért számtalan szükségszerű tényezővel nem számolnak.

Mivel nem gondolnak bele, mennyi mindennek meg kell felelnie a leendő épített zuhanyzónak, ezért sokszor éri csalódás mikor kiderül, hogy a felkészületlenségük miatt az átalakításra rászánt összegből nem tud, vagy nem az elképzeléseknek megfelelően tud megvalósulni a hőn kívánt tusoló megoldás.

Most a kulisszák mögé invitálom Önt annak érdekében, hogy jobban átláthassa, a gyakorlatban mivel jár, mit kell megteremteni és minek kell megfelelnie a jól használható épített zuhanyzó kialakíthatóságnak a fürdőszoba felújítás menetében. 

Meglévő fürdőszoba átalakítás

Egy új építésű háznál nem okoznak fejfájást a megfelelő körülmények megteremtése, mert a tervek az alapoktól segítségére van az épített zuhanyzó kialakíthatóságnak. Viszont egy régebbi fürdőszoba átalakításnál már abszolút nem ez a helyzet. Tapasztalataink szerint a meglévő fürdőszoba felújítás alkalmával olyan körülmények fogadnak, ami a meglévő berendezésekhez igazodnak, azonban az újonnan kialakításra kerülő épített zuhanyzó más paramétereket igényelhet. Ezért mélyebb átalakításokra is szükség lehet, mint azt elsőre gondolnánk.

Víz és lefolyó csőhálózat kérdése

Minden meglévő berendezést adott helyzetű és átmérőjű csővezeték lát el friss vízzel illetve használt víz elszállítással. Mivel a meglévő berendezéshez igazodik az adott helyszínen található csőhálózat, ezért az új kiállás pozíciók miatt, biztosan hozzá kell nyúlni a víz és lefolyó hálózathoz. Már csak az a kérdés milyen mértékben, hisz ez befolyással van a várható munka és anyagdíjakra.

A vízhálózat gyakran előforduló hibáival találkozhatunk az átalakítás nyomán. A kádnál a falban húzódó vascsövek elrozsdásodhatnak, mert régebben nem alakítottak ki kád környezetében vízszigetelést, ami megakadályozná a nedvesség falszerkezetbe jutását. Emiatt sokszor kell feltárást végezni, hogy olyan csőszakaszt találjunk, amin nem fogott az idő kereke. Ez pedig megnöveli a helyreállítással járó későbbi költségeket is.

Fürdőszoba felújítás alkalmával számtalanszor belefutni olyan lefolyó csővezetékkel, ami nem alkalmas az újonnan kialakítandó épített zuhanyzónak. Főként a régebbi kádakhoz, valami agyament elgondolásból vezettek kisebb átmérőjű lefolyó csövet a kelleténél. A bontáskor sokszor található 32mm átmérőjű lefolyócső nem alkalmas épített zuhanyzó kialakíthatósághoz, mert míg a kádban csak azt tapasztaljuk, még az is lehet, fel sem tűnik, hogy lassabban megy le a víz, addig egy zuhanyzó esetében igen kínos és egyben káros szituációk is felüthetik a fejüket. Ha a kellőnél kisebb keresztmetszetű lefolyócső miatt kevesebb víz tud elfolyni, mint amennyi érkezik, akkor a víz a zuhany aljzaton összegyűlve okozz kellemetlenségeket és károkat.

Az átalakítás kitalálásakor még nem szembesülni az ilyen problémákkal, így akkor még nem is sejteni mivel jár igazából, milyen plusz költségeket rejt az ötlet. 

Épített zuhanyzó padlósík kérdése

Épített zuhanyzó kialakításának ötletekor többször szembesülni azzal az igénnyel, hogy a leendő épített zuhanyzó aljzata legyen egyező síkban a fürdőszoba többi aljzatával.

Ez az igény valóban népszerű kérés fürdőszoba felújítás alkalmával, mert nem csak kényelmes megoldás a zuhanyzók világában, de ráadásul még igen szemrevaló építési mód is. Csakhogy ennek az igénynek a teljesítéséhez, néhány alapvető körülménynek meg kell felelnie az adott lefolyócső hálózatnak. 

Az új épített zuhanyzó aljzatba valamilyen típusú összefolyót kell telepíteni. Ennek adott magassági adatai vannak, mint ahogy a meglévő lefolyó csőnek is, amit a helyszínen a feltárás után találhatunk. Csatlakoztatva a meglévő lefolyó hálózatra az új lefolyónkat megkapjuk a legalacsonyabbra tehető zuhanyzó aljzat szintet is. A helyszínen talált legalacsonyabb pontra kötött lefolyó irányába kell biztosítani megfelelő zuhanyaljzat lejtést, aminek az eredménye az átalakítások szinte mindegyikénél, hogy az új épített zuhanyzó aljzat magasabban fog elhelyezkedni, mint a környezete. Ezért vagy peremmel kell ellátni az épített zuhanyzót, vagy a környezet padlószintet kell megnövelni és akkor kialakíthatóvá válik a megfelelő lefolyással bíró épített zuhanyzó. Ez utóbbi azonban más negatív következményekkel jár, ezért csak ritkán választják ezt a megoldást. Így maradnak a peremek! De az lapvető igény nem ez volt!    

Erre is számítani kell az épített zuhanyzó kialakíthatóságakor.

Csempe pótlás kérdése

Az előbbiekben az épített zuhanyzó kialakíthatóság rejtett oldalával ismerkedhetett meg, ami már önmagában is megváltoztathatja az eredeti elképzeléseket.

Viszont nem csak szerkezeti problémákkal kell szembesülni egy átalakítás nyomán.

Sokan a kád helyén szeretnének épített zuhanyzót készíttetni. Addig nincs is gond, amíg a teljes kád területében gondolkoznak, akkor van csak gond, amikor az új épített zuhanyzó területe kisebb a tervekben, mint a meglévő kád területe.

A kád elbontásakor a kád mögötti és alatti terület legtöbbször nincs csempe burkolattal ellátva, így az ennél kisebb területű épített zuhanyzó esetén csempepótlásra lesz szükség. Csakhogy az esetek többségében ehhez nem áll rendelkezésre készlet.

Az új zuhanyzónk teljes területén, beleértve az aljzatot és a zuhanyzót határoló falakat is, vízszigetelő réteggel kell biztosítani, hogy az új zuhanyzótól a környezet ne szenvedhessen károkat. Sokan nem gondolnak ebbe bele a tervezéskor, így azzal sem számolnak, ehhez le kell szedni a meglévő csempéket a zuhanyzó teljes belső területén.

Elképzelni sem tudják az új burkolattal, hogy fog kinézni a zuhanyzójuk. Mivel nem a teljes fürdőszoba burkolat cseréjében kell gondolkodni, így felmerül az esztétikai kérdés, mi illene a leszedett csempék helyére.

Meglehet, hogy a fürdőszobában már többféle szín is képviselteti magát, vagy akár a mintázatok miatt is fejtörést okoznak az új csempék kiválasztása. Igen sokszor valóban nehézkes megtalálni az igazán oda illőt, ám törekedve az egyszerűségre, azért nem egy lehetetlen feladat.

Az előbbiekben láthatóvá vált az épített zuhanyzó kialakítás szemek elől rejtett feltételeinek biztosítása nem mindig egyeznek a tervekkel, ezért a rugalmasabb hozzáállás jelentősen megkönnyítheti az életünket. Mint ahogy ebben az írásban feltárt tényezők tudatos figyelembevétele is sokat segíthet elkerülni a csalódásokat. Tehát összességében nem arról van szó, hogy lehetetlen feladatra vállalkozik, aki épített zuhanyzó kialakításban gondolkodik, hanem inkább arról, hogy ezek a rejtve maradó információk miként alakíthatják az elképzeléseinket. 

KATEGÓRIÁK

AJÁNLÓ