Sokan döntenek vásárlás helyett az építkezés mellett, hiszen ez a legjobb módja annak, hogy leendő otthonunk valóban a mi igényeinknek, elvárásainknak megfelelően készüljön el. Ez egy rendkívül izgalmas, ugyanakkor hatalmas anyagi beruházással együtt járó folyamat, ami komoly tervezést és előkészítést igényel. Számos olyan költség merülhet fel, melyekre lehet, hogy előzetesen nem is számítottunk: lássuk, mit érdemes átgondolni még az előtt, hogy belevágnánk az építkezésbe.
1. Költségvetés pontos meghatározása
Mielőtt megvásárolnánk a telket, vagy belekezdenénk bármilyen munkálat elvégzésébe, elengedhetetlen egy részletes költségvetés elkészítése. Ez tartalmazza a telek árát, a tervezési és engedélyeztetési költségeket, az alapanyagokat, a munkadíjakat és minden egyéb járulékos kiadást, amit a továbbiakban vizsgálni fogunk. Mivel nem tudhatjuk előre, hogy milyen áremelkedésekre vagy extra költségekre számíthatunk, a végösszeghez érdemes még 10-20 százalékot hozzászámolni, így jó eséllyel kijövünk majd a keretünkből.
Bár új bankszámla nyitására természetesen nincs szükség, érdemes létrehozni egy megtakarítási alszámlát, ahol az építkezéshez szükséges pénzt kezelhetjük, így elkerülhetjük azt, hogy a mindennapos kényelmünk is veszélybe kerüljön egy túlköltekezés miatt.
2. Telekválasztás
Az, hogy a kinézett telket mennyiért kínálják eladásra, csak egy kiindulópont lehet az azzal kapcsolatos költségek tekintetében. Vizsgáljuk meg a közművesítettséget, hiszen ha még nincs bevezetve a víz, a villany, a gáz vagy nincs kiépítve a csatornarendszer, arról nekünk kell gondoskodnunk. Ellenőrizzük a talajviszonyokat is, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy annak kiegyenlítésére is szükség lesz-e az alapozás előtt, de a helyi építési rendeleteket is érdemes tanulmányozni, mielőtt belekezdenénk az építkezésbe.
3. Finanszírozási lehetőségek átvizsgálása
Az építkezés fedezetére különböző források állhatnak rendelkezésre: a saját megtakarításunk mellett igényelhetünk banki hitelt, vagy bizonyos állami támogatásokat is. A lehetőségeinknek érdemes előre utánanézni, így elkerülhetjük a kellemetlen meglepetéseket: jó ötlet az, ha felkeressük a bankunkat, ahol szakszerű tanácsokat kaphatunk még a munkálatok megkezdése előtt.
4. Engedélyezési költségek
Az építkezéshez olykor különböző engedélyek beszerzése szükséges, feltéve hogy szeretnénk elkerülni egy későbbi büntetést, esetleg azt, hogy az építmény elbontására kötelezzenek minket. Kisebb családi házak építése esetén általában elegendő egy egyszerű bejelentési eljárást lefolytatni, melyet gyakran az építtető bonyolít le – ez az eljárás díjtalan, ha azonban ez nem elegendő, építési engedélyt kell beszereznünk.
Ne felejtsük el azt sem, hogy ha az építkezéshez a közterület használatba vételére is szükség van, akkor az önkormányzattól kell engedélyt kérnünk, de a hulladék elhelyezésére szolgáló konténer bérlése, a közműcsatlakozás engedélyeztetése is pénzbe kerül, az esetleges bontási munkálatok elvégzéséhez pedig külön engedélyre lesz szükségünk.
5. Tervezés és kivitelezés
A tervezési díjak rendkívül szerteágazóak lehetnek: szükség lehet építészeti, statikai, gépészeti és egyéb tervek elkészítésére is. A legnagyobb költséget természetesen az anyagbeszerzés és a munkadíj teszi ki, ezért nagyon fontos, hogy ne fogadjuk el az első ajánlatot, amit kézhez kapunk: kérjük ki több kivitelező árajánlatát, így megalapozott döntést hozhatunk. Ha lehetőségünk van rá, kössünk fix áras szerződést, így az építőipari áringadozások az építkezésre nem lesznek hatással: ez a kivitelezőt is a gyorsabb munkavégzésre sarkallhatja.
Készüljünk fel minden eshetőségre
Egy építkezés még a legalaposabb tervezés mellett is komolyan megviselheti a bankszámla egyenlegét, ezért érdemes alaposan felkészülni a várható kiadásokra. Egy pontos költségvetés, egy jó finanszírozási stratégia és a kivitelezési és anyagköltségek reális felmérése nagy segítséget jelenthet nekünk, és rengeteg stresszt vehet le a vállunkról, így a fenti szempontokat mindenképpen érdemes figyelembe venni még az építkezés megkezdése előtt.
Ez a cikk egy fizetett promóció, támogatott tartalom, megrendelője a K&H Bank Zrt. A cikkben hivatkozott termék vagy termékek részletei és feltételei a K&H Bank személyes ügyfélpontjain és honlapján (www.kh.hu) érhetőek el. A biztosítási termékeket a K&H Biztosító Zrt. nyújtja.